مشهد یکی از قطب های گردشگری ایران و خاورمیانه می باشد که هر ساله گردشگران زیادی به صورت دسته جمعی به این شهر زیبا و زیارتی سفر می کنند. جاذبه های گردشگری مشهد در سه بخش زیارتی و آثار تاریخی و جاذبه های تفریحی خلاصه می شود.
حرم مطهر امام رضا (ع) و همچنین مقبره فردوسی طوسی از جاذبه های گردشگری برجسته مشهد هستند که بازدیدکنندگان بی شماری هر سال از آنها دیدن می کنند.در این مطلب سعی داریم شما را با جاذبه های گردشگری مشهد آشنا کنیم.

زیارت امام رضا مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

زیارت امام رضا در مشهد برای بسیاری از ایرانیان و البته گردشگران خارجی با جذابیت خاصی همراه است .حرم مطهر امام رضا در مشهد و استان خراسان رضوی قرار گرفته است.وجود مناره ها ، گلدسته ها و صحن های بسیار زیبا در کنار هم صحنه های منحصر به فردی را خلق کرده است .امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان می باشد و البته تنهاترین امامی که مقبره اش در ایران می باشد و از این حیث برای ایرانیان بسیار عزیز می باشد. وجود مسجد گوهر شاد و مسجد بالاسر در کنار این مجموعه نیز می تواند برای شما جالب توجه باشد. گفتنی است که موزه ها و کتابخانه های بسیار خوبی در مجموعه حرم امام رضا وجود دارد که می توانید از آنها دیدن کنید.


آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی

جاذبه های گردشگری مشهد

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی به دور از شلوغی و هیایوی شهر و در فاصله بیست کیلومتری جای گرفته است. این مقبره که اطراف آن باغی بسیار زیبا وجود دارد. در سال هزار و سیصد و چهل و سه این اثر به دستور انجمن آثار ملی آن زمان و با نظارت مستقیم مهندس سیحون بر گرفته از آثار هخامنشی و به مانند آرامگاه کوروش بزرگ بنا نهاده شد.بر روی ستون های آن می توانید اشعار بسیار زیبای از حکیم ابوالقاسم فردوسی مشاهده کنید که در نوع خود جالب است.البته این اشعار بیشتر به تفکر و شخصیت حکیم پرداخته است. آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی هر ساله گردشگران داخلی و خارجی مخصوصا گردشگرانی که در حوزه فرهنگ و ادب فعالیت دارند را جذب خود می کند.


خانه ملک مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

خانه ملک مشهد که در آن می توانید معماری بسیار زیبای ایرانی در دوره قاجار را مشاهده کنید ، از جاذبه های گردشگری مشهد می باشد که در سال 1385 به عنوان خانه توریست معرفی شد.البته از این خانه فقط بخش بیرونی آن باقی مانده است و بعضی از بخش های آن در طول تاریخ از بین رفته است.

امروزه خانه ملک مشهد به عنوان خانه مرکز هنرهای میراث فرهنگی در استان خراان رضوی شناخته شده است.


دره هفت حوض

جاذبه های گردشگری مشهد

اگر 7 کیلومتر از مشهد دور شویم و به رشته کوهای خلج سفر کنیم در میان این کوه ها دره ای پر از آب را مشاهده می کنیم دره هفت حوض که یکی از قشنگ ترین جاذبه های گردشگری مشهد می باشد که در نوع خود بی نظیر است. برای رسیدن به دره هفت حوض تقریبا باید 2 کیلومتر پیاده روی داشته باشید.پس کفش های پیاده روی خود را فراموش نکنید !باغ وکیل آباد

جاذبه های گردشگری مشهد

باغ وکیل آباد که امروزه با پارک وکیل آباد نیز از آن یاد می شود از باغ های بسیار زیبا در مشهد است. حسین آقای ملک که مالک این باغ بوده در سال 1348 ، باغ وکیل آباد را وقف عموم کرده و بازدید از آن را برای مردم آزاد گذاشته است.