کلاس‌های پرواز هواپیما

سفر با هواپیما از لحاظ کیفیت بسته نوع ایرلاین متفاوت می باشد ، در این مطلب سعی داریم شما را با 3 نوع از کلاس های پرواز آشنا کنیم ، با ما همراه باشید 

کلاس اکونومیکلاس اکونومی (Economy) یا اقتصادی، ارزان‌ترین راه مسافرت با هواپیما، قطار و بعضی کشتی‌ها می باشد.

امکانات موجود برای مسافران این نوع پرواز معمولا ساده در نظر گرفته می‌شود، که متشکل می شود از تعداد محدودی روزنامه، مجله‌ی تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز و بیشتر از این نیست. بعضی خطوط هوایی ارزان مثل ایزی‌جت و رایان‌ایر حتی پذیرایی به آن صورت هم در پروازهای کم‌تر از دو ساعت برای مسافران اکونومی انجام نمی‌دهند و در بعضی از مواقع مسافراندر ازای غذا و نوشیدنی باید پول اضافی پرداخت کنند.

در بعضی هواپیماها برای صندلی‌های کلاس اکونومی، مانیتور و هدفون هم موجود می باشد که برنامه های زیادی در آنها موجود نیست و مسافر حق انتخاب زیادی ندارد ، اما در بیشتر هواپیماها ، برای تمام مسافران بخش اکونومی یک مانیتور بزرگ تبعیه شده که برنامه‌ی مشخصی از آن پخش می‌شود. سرگرمی در هواپیما برای مسافران در کلاس اکونومی، به خط پروازی و البته مدل هواپیما وابسته است.

کلاسی اکونومی در یک پرواز بیشتر صندلی‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

کلاس تجاریکلاس تجاری (Business class) برای مسافرانی که از این کلاس استفاده می کنند، امکاناتی بهتر و بالاتر از کلاس اکونومی فراهم نموده است. در وهله اول ، مقدار بار مجاز مسافران کلاس بیزینس معمولاً بالا‌تر از مسافران کلاس اکونومی می باشد. در فرودگاه نیز، سالن استراحت جداگانه‌ای برای مسافران این کلاس تبعیه شده است و انتقال آن‌ها از ساختمان فرودگاه تا پای پله‌های هواپیما هم جداگانه انجام می شود. به طور معمول، صندلی‌های کلاس تجاری در جلوی کلاس اکونومی و با فاصله‌ی بیشتری از هم قرار گرفته اند. پذیرایی از مسافران در این کلاس هوایی، در حالت عادی با غذای گرم بوده و امکانات رفاهی دیگری مثل حوله‌ی گرم، مانیتور و هدفون برای تماشای فیلم یا گوش دادن به موسیقی و... هم برای مسافران فراهم شده است.

در بعضی از  پروازهای موجود ، کلاس لوکس فرست‌کلاس حذف شده و کلاس بیزینس در آخرین کیفیت آن پراز موجود می باشد 

فرست‌کلاسلوکس‌ترین روش مسافرت ، پرواز در فرست‌کلاس (First Class) می باشد. تعداد صندلی‌های فرست‌کلاس بسیار کم بوده و فقط 20 صندلی در هواپیما برای این کلاس موجود است. فضای اختصاص داده شده به صندلی‌های این بخش بسیار می باشد و حریم خصوصی مسافران در آن به خوبی رعایت شده است. صندلی‌ها، بزرگ و راحت و جادار می باشند و هر یک از آنها ، تلویزیون و وسایل سرگرمی الکترونیکی مختص به خودشان را دارند. سرویس بهداشتی مجزا از هم ، مهماندارهای باتجربه‌تر در این بخش ، پذیرایی لوکس و گرم هم برای مسافران فرست‌کلاس فراهم گردیده است.

علاوه بر این‌ها، سوار شدن مسافران فرست‌‌کلاس به هواپیما هم مجزا می باشد. چک‌این جداگانه و بدون اتلاف وقت، سالن استراحت جداگانه و انتقال اختصاصی تا هواپیما، از دیگر امکاناتی است که در اختیار مسافران لوکس‌ترین بخش هواپیما قرار گرفته است.